Fullmetal alchemist (Brotherhood?)

16. may 2012 at 19:30 | Kriss |  Anime
Známý fenomén nejmladšího státního alchymisty s medovýma očima a jeho mladším bráškou...

"Není možné cokoli získat, aniž byste něco obětovali. Abyste něco získali, musíte dát věc stejné hodnoty. Tak zní základní pravidlo alchymie. Zákon rovnocenné výměny."

Z nějakého důvodu jsem se po shlédnutí obou verzí rozhodla o tom napsat článek a vypsat se z pocitů, které se ve mně nahromadily opravdu v hojném počtu.
fullmetal alchemist


Rozhodla jsem se psát dvě recenze v jednom. Text zaměřený na 1. sérii bude tučným, text zaměřený na 2. remake bude normální ^^''

Fullmetal alchemist
- rok vydání: 2003-2004
- počet epizod: 51

Fullmetal alchemist: Brotherhood
- rok vydání: 2009
- počet epizod: 64

Za začátku sledujeme naše hrdiny,jak se poté, co je opustí otec, začnou zajímat o alchymii a své znalosti postupně zdokonalují. Když shodou okolností přijdou o matku a otec není k zastižení, rozhodnou se, že se pokusí o lidskou transmutaci... Nejzapovězenější tabu alchymie. Během transmutace se něco zvrtne a Edward přichází o nohu a Alphonsovi to bere celé tělo. Zoufalý Edward obětuje svou ruku k připoutání bratrovi duše k brnění. Zanedlouho poté je přijde navštívit státní alchymista Roy Mustang, který se shání po jejich otci. Když uvidí Eda s Alem, dojde mu, co se stalo a je překvapený, že to vůbec přežili. Navrhuje jim tedy zkusit zkoušku o titul státního alchymisty. Edward získává automail ruky i nohy a vydávají se do Centrálu s vedlejším úmyslem získat zpátky svá těla. Tím začíná honba za Kamenem mudrců...

- Do této části se první série drží mangy. Poté tvůrci anime dostali svolení "vytvořit si vlastní přiběh". Tudíž sama autorka mangy byla překvapená, jak se děj v anime vyvíjel a jak byl zakončen. Myslím, že nemusela litovat. Mělo to všechno, co má správné anime mít.
Shrneme to do několika plus:
+ za opravdu skvělé ost (zvláště pak písnička "brother" je úplná perla. Vždy dokolanale podtrhla scénu, já osobně jsem měla skoro vždy na krajíčku, jakmile začla hrát tahle písnička- ať už dojetím, štěstím nebo smutkem.- písničku najdete na konci článku.)
+ děj šel trochu pomaleji, a tak zbýval čas vyzdvyhnout dokonale propracované charaktery téměř všech postav
+/- celá serie je zakončená filmem "Fullmetal Alchemist The Movie: Conqueror of Shamballa" (mě to vyhovovalo, nevím jak ostatním)
+ mě osobně se více líbila "starší" kresba (ikdyž v tom není zase tak převratný rozdíl, že by jste nemohly pak Eda poznat)

- Zpracování děje mangy do anime byla asi ta nejlepší věc, co mohli udělat. Jelikož to nejde říkat lepší/horší (spoň já to nedokážu), musím tomuto anime dát aspoň také několik plus:
+ za skvělé openingy a endingy (u těchto věcí se obvykle nezastavuji, ale tyhle mě dostali. Kromě pár openingů z naruta, jsem si nikdy op/ed nestahovala. Až FMA přinesl změnu.)
+ je zde více rozvinutý vztah mezi Edwardem a Winry (řekla bych, tak akorát. Žádná přeslazená limonáda- extra bublinková)
+ všechny zásadní postavy jsou alespoň zmiňovány v průběhu celého anime (nechci moc rozvádět, abych nespoilerovala)
+/- děj se posouvá rychleji (na to jsem si nemohla ze začátku zvyknout, ale pak je to ok, někdy i výhoda)

Co k tomu dodat...
- hodnocení jsem nedávala, jak můžete vidět, já jsem unešené z obou verzí, mé hodnocení by u obou bylo 10/10. Já osobně tomu nemám, co vytknout. Až něco najdete, tak mi to prosím napište.
- pokud možno, doporučuji shlédnout oboje dvoje, ale začít první sérií :) ikdyž by to mělo být jedno, myslím, že je to lepší
- pokud jste shonen-ai, případne yaoi fanynka, pár RoyxEd je můj favorite :3 )což mi připomíná, že mám něco rozepsanýho...)

A tady slíbené ost Brothers ve všech třech verzích:
Instrumentální:
Anglická:
Ruská:

"Lekce bez bolesti nemá žádný význam. Protože nelze něco získat, aniž by člověk něco obětoval. Ale když vydrží tu bolest a překoná ji, získá silné srdce, jakému se žádné jiné nevyrovná. Ocelové srdce." - Edward Elric ♥
 

2 people judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement

"My biggest fear in life would be to have music taken away from me, to not be able to be in a band anymore"
Karyu
"The dream we'd painted as D'espairsRay has come to an abrupt end."
Karyu
"D'espairsRay will stay the best band in the world which will be long remembered by everybody even if it disbands."
TSUKASA


D'espairsRay
I miss you...